Kako do posla u Slovačkoj?

Prvo i osnovno što moram da kažem na početku je da se u Slovačku ne dolazi da se obogatiš preko noći i onda se vratiš u Srbiju. Ne, Slovačka nije za to. Slovačka je za one koji žele da normalno žive od svog rada. Iako će vam se učiniti da plate i nisu nešto, verujte da su mnogo više od onoga što je trenutno u Srbiji. Više o ovome u nekom od sledećih članaka o životu ovde.

Da se vratim na temu.

Naši se u Slovačkoj uglavnom zapošljavaju na dva načina – jedan je da nađu posao kod poslodavca, a drugi je živnost. Živnost je ono što je u Srbiji SZR, što znači da ste sam svoj gazda, da tako kažem, i radite pod okriljem svoje firme. S obzirom da smo i suprug i ja zaposleni kod poslodavca, ovde vam neću pisati o živnosti jer nemam informacije iz prve ruke.

Traženje posla

Prvi korak za zaposlenje je naći posao. Ovo možete uraditi na nekoliko načina, sve zavisno od posla koji tražite:

  • Grupe na Facebook-u
  • Sajt Profesia.sk
  • Poslovi preko sajtova u Srbiji za Slovačku
  • Preko prijatelja – o ovome neću pisati jer govori samo za sebe.

Grupe na Facebook-u

 

U raznim grupama na Facebook-u vezanim za Slovačku se maltene svakodnevno objavljuju oglasi za poslove – uglavnom su to poslovi na živnost i u svakom oglasu se navodi satnica. Uslov je uglavnom da već imate aktivnu živnost ili će vam oni pomoći (za određenu količinu novca, naravno) da otvorite svoju. Obratite pažnju na to da, po mom mišljenju, kada se radi o živnosti, svaka satnica ispod 9 evra je potpuno neisplativa kada se uzme u obzir koja sve davanja imate iz svog novčanika (socijalno, penzijsko, porez na kraju godine, računovođa za pripremu papira za firmu, …). Opet ponavljam – ovo je za živnost, jer kada radite kao običan zaposleni u nekoj firmi, nemate ta davanja.

Ima i oglasa, većinom za rad u fabrikama, gde poslodavac nudi izradu vize, bilo direktno ili preko agencija, mada uglavnom ide prvo preko agencije a nakon određenog vremenskog perioda se prelazi direktno kod poslodavca. Kao po pravilu, ako idete preko agencije, oni će vam pomoći da dobijete radnu vizu i tu uslugu će vam najverovatnije naplatiti u ratama od plate.

Ima oglasa i onih koji nude posao za ljude koji su već regulisali vizu i smeštaj – pa ko želi može da počne odmah da radi po ponuđenim uslovima, poput ovog oglasa na slici iznad. A ima i privremenih i poslova „na crno“ (npr. „Brigada“).

Kod ovakvog načina traženja posla vrlo je važno da se informišete detaljno o uslovima – neki poslodavci će nuditi plaćen smeštaj, drugi će vam odbijati od plate, satnica će biti drugačije plaćena, itd. Tako da, ako naiđete na oglas koji vam se čini dobrim, raspitajte se pre nego što uđete u proceduru i pređete pola Evrope zarad posla, jer lako može da se desi da vam je obećana plata 900 eura, a dobijete na kraju meseca samo 600 – ili čak ništa, ako je bila prevara u pitanju.

Na ovim grupama možete videti poslove, i raspitati se od članova o iskustvima:

  • SK1 (Svi k’o jedan)IZMENA April 2024: VIŠE NE PREPORUČUJEMO OVU GRUPU IZ MNOGO RAZLOGA
  • Balkan u Slovačkoj
  • Iskustva Balkanaca u Slovačkoj
  • Srbi i Slovaci u Slovačkoj
  • Naša grupa: Srbi u Slovačkoj (Fambolous)

Ima još grupa pa sami potražite i vidite. Još jedna grupa vredna pomena je „Foreigners in Bratislava“ u slučaju da govorite engleski jezik. I ovde se objavljuju oglasi za posao od firmi poput „SwissRe“, „Ing“, „AT&T“ i sličnih i to od strane ljudi koji već rade u tim firmama. Zašto objavljuju poslove? Zato što, ako se zaposlite u toj firmi a oni su vas preporučili, oni će dobiti od 500 do 1000 evra bonusa od strane firme, jer su im pomogli da nađu radnika.

Profesia.sk

Ovo je način koji zaista preporučujem. Profesia je sajt-portal za pretragu poslova na slovačkom jeziku – ali ima i verziju na engleskom. Često je ažuriran, i on je de facto glavni način svih firmi u Slovačkoj da oglase slobodne pozicije. Dakle, ovo je način da nađete posao bez posrednika, agencija ili nekog trećeg – sami za sebe direktno.

Portal ima detaljan pretraživač – poslove možete pretražiti po regionima, struci, jezicima na kojima je pisan oglas, tip zaposlenja, način rada, itd. U pretraživaču postoji i opcija da unesete koje jezike govorite, tako da će sajt iste sortirati i prikazati najpre oglase koji su najbliži vašim parametrima pretrage. Takođe, možete dodati svoj CV u bazu kako bi vas potencijalni poslodavci kontaktirali ako im se isti svidi, mada ne bih polagala puno nade u to – retko koji poslodavac to radi.

Naravno, 90% oglasa je na slovačkom – u Slovačkoj ste 🙂 ali ima ih i na engleskom, sve zavisno od poslodavca. Kod pregleda oglasa važno je da obratite pažnju na nekoliko stvari:

Tip zaposlenja

Jedini oglasi validni za strance bez vize ili sa privremenom vizom (prechodny pobyt) baziranom na zaposlenju (imate posao ali tražite drugi), su poslovi sa punim radnim vremenom. Nebitno je da li se rade od kuće ili ne. Znači – ako hoćete da dobijete vizu i da radite za nekog ali ne kao živnosnik – samo puno radno vreme dolazi u obzir u pretrazi, i, naravno, da ne budete privremeno zaposleni.

Sa druge strane, ako imate otvorenu živnost – onda tražite zaposlenje za taj tip vize. I toga ima puno i sa jako dobrim satnicama. Čak sam sigurna da ćete naći posao na ovom sajtu relativno brzo pod uslovom da:

  • Nemate „Ništa ja to ne razumem“ stav
  • Nemate „Poslao/la sam već tri prijave i niko me ne zove“ stav
  • Nemate „Nemam ja vremena za to, i sve je to prevara“ stav
  • Nemate „Ma Srbija je zlato, šta ću ja ovde“ stav
    i slično.
Mesto rada

Osim ako ne ciljate da se preselite u određeni grad, obratite pažnju na to gde je mesto rada, to je uvek navedeno, bez izuzetka.

Stručna sprema / Iskustvo

Obratite pažnju na to koju stručnu spremu ili iskustvo traži poslodavac – niko ne kaže da ne možete da se prijavite na posao koji traži drugačiju stručnu spremu od one koju imate ako imate odgovarajuće iskustvo, ali može se desiti da, ako se traži diploma fakulteta npr., poslodavac traži da istu dostavite na proveru. Da, ima poslodavaca koji proveravaju validnost diploma – nije pravilo ali može da se desi. Ovo nije vezano striktno za diplome iz Srbije, u pitanju je jednostavno procedura poslodavca i uglavnom se odnosi na univerzitetske diplome. Diplome srednje škole se ne proveravaju ali bitno je da je imate, jer je potrebno da dostavite kopiju.

Ako i piše u oglasu nešto što vi ne znate, a sve ostalo navedeno je nešto što znate u prste – prijavite se. Velika je šansa da to što ne znate nije obavezno već poželjno.

Jezici

Dalje, obratite pažnju na jezike koje poslodavac traži – ako je pozicija višejezična, u oglasu će stajati koji se jezik ili jezici traže i koji nivo znanja (nivoi znanja su označeni od A1-C2).
Ako se traži striktno samo slovački, tako će i pisati u oglasu. Generalno pravilo je da morate da znate ili Slovački ili Engleski – kako tako čak iako tražite poslove na maternjem jeziku (srbský, chorvátsky).

Plata

Sad kad ste pregledali oglas, dopada vam se gde se radi, dopada vam se posao i uklapate se u sve ono što poslodavac traži, sledeća stvar koju gledate je plata. Svaki poslodavac je dužan da prilikom objave oglasa za posao u Slovačkoj, a tako i na sajtu Profesia.sk, objavi visinu plate.

Ono što je bitno da znate je sledeće:

  • Uvek je bruto iznos u pitanju. Vaša neto plata biće iznos koji vidite u oglasu umanjen za poreze i doprinose. Dakle, plata koju vidite nije iznos koji dobijate na račun. Da bi ste izračunali koliko sa tom platom dobijate realno na račun, možete da koristite kalkulator na ovom sajtu: platy.sk
  • Minimalna bruto plata u Slovačkoj, u trenutku pisanja ovog članka (Mart 2024) je 750 evra. Ova cifra se koriguje svake godine, uvek na više. Kao referentna cifra, kasirica sa iskustvom u Lidlu ima početnu platu veću od 1000 evra. Plata se povećava svake godine za otprilike 2%.
  • Prikazani iznos plate je uvek početna cifra i da krajnja cifra zavisi od iskustva kandidata – ili kako se dogovorite. Znači da prilikom razgovora za posao možete da PREGOVARATE za veću platu. Iz iskustva, iznos možete bez problema da podignete za oko 100-200 EUR ili 10-20%.

Sledeća bitna stavka jeste da topli obrok, kako ga zovemo u Srbiji, nije uračunat u platu a obavezan je – svaki poslodavac MORA da isplaćuje topli obrok (ili kako ga neki zovu „Edenred“ po nazivu kartice). Ovde se to posebno plaća i zavisno od poslodavca zavisi i koliki će doprinos biti. U svakom slučaju, računajte na dodatnih oko 120 evra svaki mesec.

Dosta firmi daje i 13. platu koja je uglavnom u iznosu od 80% vaše standardne plate. I još jedna bitna stavka – svakog aprila imate povraćaj poreza koje je uglavnom veći od vaše plate (ako vam se porez obračunava godišnje – biće više reči o ovome u nekom od narednih članaka). Neki ovo zovu i 14. plata.

Uslovi rada

Svaki poslodavac nudi različite beneficije. Neko nudi popuste u određenim radnjama tehnike ili odeće, neko nudi popuste prilikom posete teretanama, itd., ali uvek nude nešto.
Ovo su realni bonusi – ono što piše u oglasu je ono što možete da iskoristite i da, realno je. Ima poslodavaca koji nude čitav niz beneficija, ali ima onih koji nude možda par, sve zavisi od toga koliko je velika firma. Veća firma, više pogodnosti.

Na primer, dva puta godišnje dobijete „gift card“ od 50 evra za kupovinu tehnike, a i imate pravo na jednu masažu nedeljno u nekom studiju. Kao što sam već pomenula, sve zavisi od poslodavca.

Rad subotom i nedeljom ne postoji, osim ako radite u firmi koja ima otvorene radnje na te dane. Svejedno, po zakonu ne možete da prebacite više od 40 radnih sati nedeljno, a ako se to i desi, firma je dužna da vam plati po mnogo većoj satnici taj dodatni rad. Isto važi i za rad noću, odnosno posle 8 sati uveče, kada je satnica do dva puta veća.

Rad na državne praznike NE POSTOJI. Naravno ima izuzetaka, u zavisnosti kojim se poslom bavite (npr. doktor u urgentnom centru). Ako radite na državni praznik, važi isto pravilo kao da radite noću.

Da li zapošljava strance?

U suštini, svaki oglas koji vidite na Profesia.sk je oglas na koji možete da se prijavite. Retki su oglasi gde poslodavci traže isključivo Slovake. Mislim da sam možda videla svega par.

Ipak, ono što će se neminovno desiti jeste da vas poslodavac pita da li imate dozvolu za rad (vizu). Veći poslodavci su spremni da vam daju papire za vizu, manji ne toliko. Stoga vam je moj savet da u vašoj biografiji obavezno navedete da li imate vizu za rad, odnosno da li vam je ista potrebna.

Zašto? Zato što, nažalost, ima poslodavaca koji to ne navedu, ali vam naknadno traže da imate trvaly pobit. Da, dobro ste pročitali. Ne može prechodny – standardni za većinu nas, nego mora trajni. Nemojte se uzbuđivati oko ovoga – iz mog iskustva, ako naiđete na ovako nešto, produžite dalje jer je ovo „Red flag“ – crvena zastavica da nešto ne štima, ili da poslodavac jednostavno neće da se zamara sa vizama.

Kao što sam već rekla, veći poslodavci su uglavnom spremni da vam daju papire za vizu, ali manji poslodavci ne toliko. Nije u pitanju diskriminacija, postoji nekoliko razloga za ovo. Neki od njih su činjenica da se na vizu čeka do 90 dana osim ako poslodavac nije velika firma i kontributor državi (u tom slučaju se čeka do 30 dana), nedostatak iskustva sa papirologijom potrebnom za vizu i slično. Dodajte u jednačinu da policija za strance nije preterano predusretljiva i onda shvatate zašto se može desiti da neke firme oklevaju.

Ipak, nemojte da vas ovo obeshrabri, jer ako dobro pregovarate, ako, da kažem, kliknete sa poslodavcem, spremiće papire i ispratiti vas kroz proces.

Šta ću za intervju?

Nemojte se brinuti što je poslodavac u Slovačkoj a vi u Srbiji u trenutku kad tražite posao. Maltene svi intervjui se obavljaju preko Interneta, bilo da je Teams, Skype ili Webex, i to je odlično jer ne morate da putujete 🙂 Takođe, korisno je znati da, ako vas budući poslodavac pita kada možete da počnete sa radom, da je to dan kada dobijete SMS ili papir od policije za strance da vam je viza odobrena. Kao što je već rečeno, taj proces traje između 30 i 90 dana. Nemojte da se traumirate oko dužine čekanja, jer, na primer, otkazni rok u Slovačkoj je minimum 2 meseca, pa kada bi neka firma htela da dovede novog čoveka iz druge firme, morali bi svakako da ga čekaju barem 2 meseca.

Poslovi preko sajtova u Srbiji za Slovačku

Uh, ovo je škakljiva tema. Kažem ovo jer je veliki broj ovih oglasa preko agencija. To znači da vi praktično preko agencije u Srbiji radite za poslodavca u Slovačkoj. I dalje dobijate Slovačke papire ALI – ima slučajeva gde su se ljudi žalili da zapravo nisu dobili vizu i bilo je slučajeva gde se ispostavilo da su radili na crno, pa su bivali deportovani sa zabranom ulaska u EU.

Zato ovaj način ne bih previše objašnjavala. Svakako ima onih koji su validni, ali previše je slučajeva prevara za koje sam čula. U ovom slučaju, kao i u slučaju nalaženja posla preko neke agencije na Facebook-u, dobro se raspitajte pre nego što bilo šta počnete.

Toliko od mene, nadam se da sam nekome pomogla. Srećno u traženju posla!