EU želi više uređaja popravljeno, ali Slovačka nema servisera

Šta ako je vaš televizor ili usisivač u kvaru a garantni rok je već istekao? Evropska unija je došla do rešenja za sve građane EU.

Nedavna direktiva Evropske unije nalaže da proizvođači pruže pristupačne usluge popravke u razumnom vremenskom periodu tokom dvogodišnjeg garantnog roka i godinu dana nakon isteka garancije, ako je roba već popravljena pod garancijom. Nakon isteka ove zakonske garancije, proizvođač je i dalje u obavezi da popravi kućne aparate, pod uslovom da je moguće popraviti ih, navodi se u saopštenju za javnost.

„Pravo potrošača na popravku proizvoda sada će postati stvarnost“, rekao je poslanik EP Rene Repasi.

Cilj je sprečiti potrošače da kupuju nove proizvode. Prerano odlaganje robe generiše 35 miliona tona otpada u EU svake godine, a potrošači takođe gube 12 milijardi evra svake godine zamenom robe umesto popravkom, navodi Evropska komisija.

Savet tek treba da odobri zakon izglasan u Evropskom parlamentu.

Međutim, Slovačka se bori sa nedostatkom servisera. Situacija bi mogla da se pogorša, smatra Andrej Laš, generalni sekretar Udruženja industrijskih sindikata i transporta. Time će implementacija direktive biti komplikovana, prenosi SITA.

U Slovačkoj, na primer, popravke uređaja obavlja elektromehaničar. Nažalost, od školske 2019-2020. godine, kada je u škole primljen 51 učenik na smeru elektromehaničar, njihov broj se od tada smanjuje. U tekućoj školskoj godini primljen je samo 21 budući elektromehaničar.

Tržištu rada je potrebno najmanje 45 novih diplomaca godišnje i to ne obuhvata novu direktivu.

„Direktiva je stoga izazov ne samo za elektrotehničku industriju, već i za tržište rada u Slovačkoj“, kažu iz udruženja.

Nedostatak bi mogao postati očigledan u regijama Bratislava, Trnava, Trenčin i Žilina. Od 2019. godine nijedan novi đak nije primljen u škole koje predaju zanat u ova četiri regiona.

EU takođe planira da pokrene veb stranicu na kojoj bi građani EU mogli da pronađu radionicu ili „kafić“ za popravke u blizini svog područja.

Štaviše, EU želi da njene države članice promovišu pravo na popravku. Preporučuje se pokretanje informativnih kampanja, podrška lokalnim inicijativama za stvaranje radionica za popravke, obezbeđivanje vaučera i sredstava za popravku, kao i podrška programa obuke kako bi se pomoglo ljudima da steknu veštine u popravci.