Automobili, saobraćaj i papirologija

Hmmmm …. Odakle da počnem? Hajde od Srbije jer ću praviti neke paralele.

Dok smo živeli u Beogradu, dugo sam vozio BMW E46, naravno benzinac jer dizel je za traktore a gas za grejanje – bar sam tako tada mislio. Bio je to sjajan automobil, koji je vožen i po Beogradu i po celom Balkanu pa i Grčkoj, sa prosečnom potrošnjom od oko 8 litara na 100km (7.7 da budem precizniji – još pamtim). Održavanje nije bilo jeftino, ali je zato pouzdanost bila fenomenalna. Mislim da je to bila poslednja serija BMWa koja se mogla pohvaliti tom osobinom. Kako je on otišao sa drugim, tako je i moja bezgranična ljubav prema BMW-u otišla sa njim.
Jedna od stvari koje sam zapamtio iz tog vremena je i kvalitet goriva – nije bilo išto ako sipate gorivo na Shell pumpi u Grčkoj ili lokalnoj pumpi u Beogradu. Bez preterivanja, ali kad god smo išli za Grčku, to je bio drugi auto u totalu – mirnije radi, lepše vuče i manje troši. Kao što rekoh, ovo važi za Shell pumpu u Grčkoj – gorivo iz Makedonije je bilo manje više išto kao u Srbiji.

Sve ovo sam ispričao zbog, kao što rekoh, paralela koje ću napraviti kasnije.

Kada dođete ovde da zivite (pričam o Slovačkoj ako neko još uvek nije upućen), ako je mesto veliko poput Bratislave, automobil vam neće biti potreban. Gradski prevoz ide često i u minut tačno, u 90% slučajeva imate gde da sednete, i nije preterano skup – daleko od toga. Ako i imate potrebu da idete negde taksijem, na raspolaganju vam je Bolt koji će vas prevesti sa jednog kraja Bratislave na drugi za otprilike 10 evra. Dakle – ako živite u većem mestu – nemate potrebu za autom.

Ali za pun komfor kada živite u malom mestu – jeste vam potreban auto. Istina je da ovde imamo sve što nam je potrebno – tržni centar sa velikom ponudom svega i svačega, Lidl, Bila (poput Maksija u Srbiji) i Coop supermarket, školu, polikliniku, servise – i sve se to nalazi na udaljenosti koju možete preći peške za 15 minuta. Ipak, ponekad je potrebno otići do većeg mesta gde imate, naravno, još veći izbor. Mi, na primer, često idemo za grad Levice, koji je udaljen nešto više od 20km od nas. Ako bismo želeli da idemo autobusom ili vozom do Levica – i to može. I voz i autobus idu na svakih sat vremena, što je odlično. Ali sa troje dece – automobil je ipak mnogo bolja varijanta.

Sad kad sam sve ovo rekao, idemo na konkretne informacije, koje verujem svi čekate da čujete. Pa da krenemo od registracije vozila.

REGISTRACIJA VOZILA

Za razliku od Srbije, ono što mi zovemo registracija u Srbiji je tehnički pregled u Slovačkoj, koji je obavezan da se radi svake dve godine. Da, svake dve godine. Tada se radi “STK” što je provera tehničke ispravnosti vozila, i “EK” što je emisiona kontrola. Vaše vozilo mora da prođe oba testa po fabričkim specifikacijama i za jedno i za drugo da bi bilo tehnički ispravno. Cena ovih pregleda, kada bi ih sami radili, je oko 90 evra. Lično više volim da odvezem auto u servis, gde za cenu od 150 evra oni pripreme sve za tehnički, otklone sve nedostatke kako bi auto sigurno prošao pregled, završe sve i ja samo dođem i preuzmem auto isti dan, a papiri da je sve u redu sa automobilom me čekaju na mestu suvozača.

[Update]
Od trenutka pisanja članka, iznosi taksi vezanih za registraciju vozila su promenjeni, više o tome možete pročitati ovde.

Ako živite u Bratislavi, mogu da preporučim, iz ličnog iskustva, “Moj Servis Kramare”, a u mom mestu (Želiezovce) definitivno “Q service”. Nikad nijedan problem sa oba servisa, maksimalno fer i pošteno, i uvek sam uspeo da se sporazumem sa njima – malo na engleskom, rukama, malo srpskim a malo slovačkim. Inače, cena malog servisa kao i uvek zavisi od modela i godišta vozila, i uglavnom je oko 100 eur. Od nekih drugih cena, npr. zamena kočnica (pri tome mislim na novo sve) za Reno-a je oko 300 evra, polugeneralna turbo benzinca je oko 600 eur, itd. Dakle, manje više isto kao i u Srbiji.

Kao što sam rekao, tehnički se radi svake dve godine. Ono što se radi svake godine je obnavljanje obaveznog osiguranja vozila. Kolika će biti cena osiguranja zavisi od mnogo faktora:

  • Koliko godina imate
  • U kom regionu živite
  • Snaga automobila u kilovatima
  • Emisiona kategorija vozila

Takođe zavisi i od još nekih stvari – poput toga da li ste imali udese do sad, gde i od koga kupujete osiguranje kao i koje osiguranje kupujete.

Kao primer navešću da, ako npr. vozite Mazdu 6 iz 2006 godine, Euro 4 benzinca od 2000 kubika, imate 45 godina i živite u Bratislavi, i niste imali nijednu nezgodu, kod Kooperative (osiguranje koje,opet, preporučujem iz ličnog iskustva) bi vas to koštalo oko 200 eura.

Naš prvi auto kada smo došli u SK

Kod iste osiguravajuće kuce, sa istim parametrima, ali za Renault Fluence iz 2016 godine, sa Euro 6b motorom od 1500 kubika, osiguranje je oko 110 evra. Razlika nije mala kao što i sami vidite. Ako u Srbiji koristite usluge AMSS pomoć na putu, ovde imate nešto slično uključeno u cenu osiguranja vozila kod Kooperative, i to na prostoru cele EU. Bitno je napomenuti i da, bez obzira koje osiguranje uzimate, uz svako odmah dobijate i zelenu kartu. Ja sam poslednji put bio prinuđen da uzmem drugo osiguranje, ali sledeće godine se vraćam kod Kooperative.

KUPOVINA AUTOMOBILA

Lično izbegavam da kupujem vozila od privatnih lica, iako su za nijansu jeftinija od autmobila na placevima. Razloga za to je mnogo, a navešću samo neke od njih.

  • Kada kupujete auto na placu, imate 7 dana da ga vratite nazad ako niste zadovoljni i u obavezi su da vam ponude drugo vozilo ili vrate novac. Ovo je zakon za sve proizvode, ne samo za automobile.
  • U obavezi su da vam izdaju limitiranu garanciju na motor i menjač, što znaci da će oni popraviti o svom trošku sve skrivene defekte. Svakako se dobro raspitajte pre kupovine šta tačno prodavac nudi u vezi garancije. Ali isto tako obratite pažnju da vam ne podvale da potpišete papir na kome stoji da je automobil u katastrofalnom stanju i da prihvatate da nemate nikakvu garanciju. Ovo se dešava ponekad čak i kod najvećih dilera za automobile manje vrednosti. Sami odlučite šta vam je činiti u tom slučaju – ako ne potpišete, neće vam prodati auto, ako potpišete, kupujete auto bez ikakvih garancija – kao da ste ga kupili od privatnog lica.
  • Veliki dileri završavaju svu papirologiju o odjavi i prijavi vozila. Na vama je samo da sačekate mesec dana da vam stigne nova saobraćajna na vaše ime na adresu. Za to vreme vozite sa papirima koje vam daje diler prilikom kupovine. Kada kupujete od privatnih lica, oni završavaju odjavu, a vi morate da čekate u policiji na prijavu vozila, što može da potraje i uzme dosta vremena. Lično to nisam radio, tako da neću pričati o tome jer zaista nemam iskustva.
Ne, ovo nije Fluence 🙂 Ovaj nas je takođe fenomenalno služio (Megane 1.4Tce)

Koji auto kupiti? To zavisi od vaše platežne moći, ali ono što ja uvek gledam da nađem je auto koji je prešao manje od 150 000km, da je maksimalno 8 godina star i da je cena ispod 10000 evra. Za mene bi idealna varijanta bila automobil koji je “skinut” sa lizinga (što znači da ima slovačke tablice, da je pravilno održavan i da je 7 godina star), presao 100 000km i ima cenu manju od 8000 eur. Tako sam kupio već pomenutog Renault Fluence dizela, a koji sada obožavam kao što sam voleo BMWa, jer sa mojim stilom vožnje na relacijama koje vozim moj auto prosečno troši neverovatnih 3.5 litara dizela po board kompjuteru a i po mom novčaniku kada sipam gorivo. Po brzini i startnosti se nikako ne može meriti sa BMW-om naravno, ali osećaj u vožnji, zvučna izolacija, kako pliva po neravnom putu i upravljivost – apsolutno vrhunski po mom ukusu i veoma blisko BMWu.

Naravno, nemaju svi opciju da kupe noviji auto, pa tako nismo ni mi imali. Kada je supruga saznala da je ponovo trudna, mislili smo da nam je potreban auto zbog iskustva koje smo nosili iz Srbije. Naime, kada su starije ćerke bile male, po Marfijevom zakonu, u pola noći bi se desilo nešto što bi zahtevalo da se hitno ide za Tiršovu ili Institut za majku i dete, a taksisti bi zadovoljno trljali ruke naplaćujući duplo više nego što je tarifa maltene uvek. U Bratislavi to nije slučaj, ali mi nismo to znali te smo odlučili da kupimo gore pomenutu Mazdu za nešto manje od 2000 eur. I da, ja sam potpisao papir na kome je stajalo da je auto potpuni krš i da nemaju nikakvu obavezu prema meni što se tiče garancije. Ali kako je ispalo na kraju, isti nas je odlično služio 2 godine, uključujući i putovanja do Srbije u par navrata. Nijednom nas nije ostavio na putu a nije tražio ni preterano servisa. Osim obaveznog malog servisa kada je kupljen – Mazda nas je možda koštala svega 500 eur u servisima tokom te dve godine, a prešla je skoro 30 000 km. Kada smo rešili da kupimo drugi auto, odvezli smo je na drugi plac gde smo našli auto koji smo hteli da kupimo (na slici gore Megane), i tada je Mazda procenjena na 500 evra i markirana kao staro gvožđe. Ali dobro, odslužila je svoje. I to je jedna od bitnih stavki koje se tiču dilera automobila – uvek možete da odvezete svoj stari auto kod njih i date ga kao učešće za neki drugi auto. Računajte da ćete izgubiti nešto para (uglavnom oko 1000 eur) ali barem ne morate da se mučite oko prodaje i papirologije.

Pošto sam u više navrata pomenuo auto placeve, odnosno dilere polovnih automobile, evo da pomenem neke od njih gde možete potražiti svoj novi auto u Bratislavi (gde je ujedno i najveći izbor): AAAAuto, Darex, Autopalace. Za sve njih važi išto – ne očekujte previše od automobila koji kostaju do 2000 evra. Ali niko ne brani da ih pregeldate sa majstorom (što će vas u Slovačkoj koštati oko 50 evra) i onda se odlučite za kupovinu.

A nekad možete da ubodete i jako dobar auto koji je nenormalno jeftin iz totalno nebitnih razloga – poput ovog:

Ove automobile možete pronaći na sajtu autobazar.sk. Izaberite šta tražite, gde i od koga tražite i uživajte.

Da ne zaboravim – imajte u vidu dodatne troškove koje ćete imati kada kupujete auto, što znači da na cenu vozila plaćate još neke dodatne stvari poput notarskog potpisa i nekih taksi. U AAAAutu ti dodatni troškovi izlaze na oko 150 evra. Druga stvar koju ćete morati da platite je osiguranje vozila, a cena toga zavisi od mnogo faktora, kao što sam već pomenuo. Ono što je bitno je da nikako ne smete da vozite bez osiguranja vozila.

Da rezimiram – na cenu vozila koju ćete platiti uvek računajte dodatno do 300 eur. I nemojte se libiti da tražite neki popust kod dilera. Možda neće biti veliki, ali u nekim slučajevima će biti upravo tih pomenutih 300 evra. I uvek, ali uvek, uradite mali servis odmah nakon kupovine vozila. Bolje 100 evra sad nego 1000 za dva meseca.

Još jedna dobra stvar vezana za placeve je lizing. Auto možete kupiti na lizing (ili na kredit) na vremenski period dokle traje pobyt (dozvola za boravak) – minus jedan mesec. Svaki pobyt to može. Lizing daje ČSOB banka za vozila do, čini mi se, 7 godina starosti i određene kilometraže – naravno, problem uvek može da izađe kada pogledaju listing iz banke o vašim primanjima poslednja 3 meseca, što je naravno uslov za dobijanje lizinga, ili im se ne svidi vaš poslodavac. Ono što treba da računate kao dodatni trošak kod lizinga je KASKO osiguranje koje, u zavisnosti od automobila, može biti papreno. Neka osnovna informacija za lizing je da, ako je auto 10k, a učešće 20%, na 23 meseca preko ČSOB, rata izađe oko 450 eur mesečno. Naravno, sve zavisi od slučaja do slučaja, a isto važi i za kupovinu novog automobila.

Naš novi miljenik

GORIVO

Što se tiče goriva, nećete pogrešiti ako sipate gorivo na MOL pumpama. Gorivo je kvalitetno i pouzdano. Blizu nas ovde ima i mađarski TAM Autohof kao i Slovnaft, domaći proizvođač gde je kvalitet goriva isto veoma dobar. Lično sipam na Shell pumpama jer je po meni najbolji odnos kvalitet – cena, a izbegavam OMV pumpe, jer sam posle nekoliko sipanja goriva kod njih ustanovio da mi auto troši nenormalno više (u pitanju je bio benzinac). Kao jedan primer navešću da sam napunio rezervoar na Shell pumpi i otišao do Beograda, ostala mi je četvrtina rezervoara kada sam stigao. Kada sam se vraćao i sipao OMV gorivo u Beogradu, kod Budimpešte sam bio na manje od cetvrtine rezervoara. U potpuno istim uslovima vožnje i istim putem.

PUTEVI

Kada smo već kod puteva, da napomenem da u Slovačkoj ne postoje putarine kao u Srbiji, već se plaća vinjeta – kao što je slučaj u Mađarskoj i Austriji. Ja kupujem godišnju koja košta 60 evra, što, ako napravite računicu, je dosta jeftinije od Srbije ili Grčke na primer.

Vinjeta važi samo za korišćenje autoputeva, dok su lokalni putevi besplatni. Obratite pažnju na par stvari tokom vožnje u Slovačkoj:

  • Maksimalna dozvoljena brzina na auto putu je 130kmh, mada postoje deonice poput Trnava – Bratislava gde je većim delom dana ograničenje 100kmh
  • Na autoputevima ne postoji zaustavna traka poput onih koji postoje u Srbiji
  • Kvalitet autoputeva je bolji u Srbiji nego u Slovačkoj, što je za čuđenje naravno
  • Na lokalnim putevima ograničenje brzine van naseljenog mesta je 90kmh, a u naseljenom mestu je 50kmh. Većina mesta ima radare na ulasku te obratite pažnju da vas ne slikaju. Čak iako vas slikaju za prekoračenje, u većini slučajeva neće se ništa desiti, mada iz iskustva znam da vam nekada posle 3 meseca pošalju ljubavno pismo na kućnu adresu, sa kaznom za prekoračenje.

https://youtu.be/CgQXNNSpC6c

Interesantno, ali mislim da sam više kazni za minorna prekoračenja dobio iz Austrije (kazna je oko 50 evra). Razlika je u tome što u Austriji nemate vidljive panele sa obaveštenjem o vašoj brzini i kamerom iznad, već su kamere sakrivene, tako da pravilo glasi – ako vidite tablu da ulazite u naseljeno mesto, odmah smanjite brzinu na 50. Ovo naravno važi za slučaj da živite ovde, a ako živite u Srbiji i napravite prekršaj ove vrste (mislim na malo prekoračenje brzine), u najvećem broju slučajeva vam neće ništa stići na kućnu adresu.

Kao što sam napomenuo, putevi nisu u sjajnom stanju, pa tako ne preporučujem da vozite brže od propisane brzine.

Drugo, nevezano za ovo, pazite se gde parkirate. Ako stanete na mesto za invalide a niste invalid, na primer. Tokom novogodišnjih praznika policajci su se stalno motali po parkinzima (koji su bili krcati) i gledali ko stoji na mestu za invalide. Kazna je 160 eur ili tako nešto. Mene su uhvatili jedan dan – srećom izvukao sam se, a drugi dan sam gledao kako nekog mučenika sa Fabijom isto teslaju na istom parking mestu…

Vredi napomenuti i da je ovde nulta tolerancija na alkohol što se tiče vožnje. Nemojte se iznenaditi ako vas patrola zaustavi u 9 ujutru da duvate. Prijateljska napomena da ne konzumirate ni najmanju količinu alkohola ako vam sledi vožnja.

Ako koristite navigaciju, moja topla preporuka ide za HereWeGo, pošto ne zahteva da imate internet vezu a navigacija je veoma dobra i tačna. Druga preporuka ide za Waze, ali sa njom morate non stop da budete konektovani na internet.

VOZAČKA DOZVOLA

Što se tiče vozačkih dozvola, po zakonu je obavezno da, ako ćete boraviti duže od 180 dana u Slovačkoj, zamenite dozvolu. Zavisi od policije ako vas zaustavi da li će vam pisati kaznu ili neće. Ja sam moju zamenio posle 3 godine, a do tada nisam imao problema. Verovatno je još uvek ne bih zamenio da mi nije isticala srpska. Sad imam produženo još 20 godina, tako nešto. Da, vozačka dozvola mi je produžena na 20 godina, dobro ste čuli.

Evo šta je potrebno da to uradite:

  • Treba vam ispis vozačke dozvole iz policije u Srbiji. Ako je Beograd u pitanju, to možete samo u Ljermontovoj da dobijete. Pošto se Ljermontova renovirala u vreme kada sam ja ovo radio, morao sam da idem u policiju na Bežanijskoj Kosi, koja je radila takve stvari za region Beograda. Tamo dobiješ papir na kome napišeš zašto ti treba ispis, platiš neku taksu (mislim da je bila oko 600 dinara) i dođes popodne ili sutradan da podigneš.
  • Onda taj ispis treba da prevedete na slovački jezik kod ovlašćenog prevodioca. Ovo mozete da uradite i u Slovačkoj.
  • Obe strane vozačke takođe treba da se prevedu na slovački kod ovlašćenog prevodioca
  • Onda sa vozačkom i prevodima odete u lokalnu Policiju da tražite slovačku dozvolu. Taksa je 6.5 evra, a ako vam treba hitno, onda još plus 26 evra.

Imajte u vidu da se u većim gradovima mora zakazati u policiji za to (Bratislava, Nitra, …) dok u manjim gradovima odeš, uzmeš broj i čekas u redu (kao u Levicama).

Eto, nadam se da sam pomogao što se tiče ove teme i života u Slovačkoj. Ako imate dodatnih pitanja, pošaljite pitanje ispod i trudiću se da svima odgovorim. Ako vam se sviđa ovo što moja supruga i ja radimo, kliknite na Subscribe na našem YouTube kanalu, jer skoro svake nedelje kačimo nove epizode.

Pozdrav!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *