Kao što je već nekoliko puta rečeno, vizu možete dobiti na više načina, kao npr. zaposlenjem ili otvaranjem sopstvene „radnje“ poznate u Srbiji kao SZR, a ovde kao „Živnostnik“ odnosno „Freelancer“. S obzirom da mi imamo iskustva samo sa zaposlenjem, o tome ćemo samo i pisati u ovom članku.
Preporučujem da prvo pročitate članak: Kako do posla u Slovačkoj, ako već niste.
Sada kada ste našli posao, vreme je da se izvadi radna viza. Iako dobar deo posla može da se uradi preko Slovačke ambasade u Srbiji, mi ipak preporučujemo da sve odradite ovde, u Slovačkoj.
BITNO! Da bi vam odobrili vizu, oglas za posao koji ste dobili mora biti objavljen najmanje 20 radnih dana pre nego što možete da podnesete zahtev za vizu. Kada podnesete zahtev za vizu u policiji, oni šalju papire Uradu Prace (kao Ministastvo Rada) da oni odobre / ne odobre zaposlenje u zavisnosti od stanja na tržištu rada. Ne brinite za ovaj deo – još nismo čuli da su ikoga odbili.
TAKOĐE BITNO: Čim stignete u Slovačku, svratite do nekog tržnog centra (npr. u Bratislavi „Eurovea“, „Centrum“, „Vivo!“, …) gde se nalaze poslovnice mobilnih operatera („o2“, „Telekom“, „Orange“, „4ka“) i kupite pre-paid mobilnu karticu. Trebaće vam!
Pre nego što zakažete termin u policiji za strance u Slovačkoj, pripremite sledeće:
1. Izvod da niste osuđivani
Ovaj izvod se u Beogradu može izvaditi u sudu preko puta Hotela Jugoslavija na Novom Beogradu – Prvi Osnovni Sud, Zgrada Aeroinženjeringa, Bulevar Nikole Tesle 42
2. Taj isti izvod morate overiti Apostilom
i to se radi u istom sudu. Imajte u vidu da ponekad prave problem ako je u trenutku predaje papira za vizu prošlo više od 90 dana od kako ste stavili apostil na izvod.
Nakon što izvod overite Apostil pečatom, isti morate prevesti kod sudskog prevodioca bilo u Srbiji ili Slovačkoj. U suprotnom će odbiti da prime dokument.
2a. Kada ste već u sudu, a imate fakultetsku diplomu
proverite da li i na nju morate da stavite Apostil (za diplome srednje škole nije potrebno to uraditi)
INFO: Šta je uopšte „Apostil“ (Apostille)? Apostille je overa ili legalizacija javnih isprava koje se koriste u međunarodnom pravnom prometu. To je pečat koji je uveden 5.oktobra 1961.godine Haškom konvencijom o ukidanju potrebe legalizacije stranih dokumenata. Samim tim, sada je dovoljno da se u zemlji u kojoj je izdat dokument overi pečatom koji se zove Apostil, umesto da se za svaki dokument sprovodi postupak legalizacije kako je bilo ranije. Time se potvrđuje verodostojnost pečata i potpisa službene osobe koji se nalazi na ispravi ( dokumentu ) ali ne i sadžaj isprave.
3. Pogledajte svoj pasoš.
Ako uskoro ističe (za 6 meseci ili manje) – produžite ga dok ste u Srbiji. Ako ne, onda je sve OK.
4. Trebaju vam 2 kolor fotografije 3 x 3.5cm
5. Najvažnije!
Poslodavac vam je rekao da ste zaposleni i da spremate papire, ali još uvek niste potpisali ugovor. Ovo znači da vam od vašeg budućeg poslodavca treba papir na kome piše da će vas sigurno zaposliti (ovaj dokument se zove „Obećanje o zaposlenju“), na tom i tom radnom mestu sa tom i tom mesečnom platom, i da ćete raditi u tom i tom gradu. Alternativno, ako ste već potpisali ugovor, onda ga kopirajte, i kada budete u Slovačkoj tu kopiju overite kod notara, jer ćete tu kopiju predati uz zahtev za vizu. Veoma je bitno da na papiru koji predajete stoji datum početka rada kao i plata, jer sa ovim papirom vam ne treba dokaz o sredstvima za život (Tačka 7).
6. Dokaz o obezbeđenom boravku
Što je skoro uvek ugovor sa stanodavcem ili potvrda na papiru. Imajte u vidu da vam radnu dozvolu – vizu – mogu izdati samo do datuma do kada iznajmljujete stan / sobu. Ako vam na ugovoru o iznajmljivanju stoji godinu dana, na toliko ćete dobiti i vizu. Zbog ove stavke preporučujemo da u Slovačku dođete bar nedelju dana pre nego što ćete predati za vizu. Najjednostavniji način da obezbedite ovaj papir je da iznajmite sobu u Hotelu Bratislava ili Hotelu Holiday In na duži period. Cena mesečnog najma u trenutku pisanja ovog teksta (mart 2024) je oko 600 eur. U ovom slučaju vam hotel daje papir na kome piše da boravite u njemu, i ako tako tražite, staviće vam na neodređeno vreme. Naravno, možete i iznajmiti stan od nekoga, ili biti cimer sa nekim, ali onda mora vaše ime stajati u ugovoru, i ugovor mora biti notarizovan. O svemu ovome više u tekstu o nekretninama.
7. Dokaz o sredstvima za život
Ako nemate papir od poslodavca na kome piše datum početka rada i kolika će biti vaša plata, morate imati minimum 3250 evra na svom računu u nekoj Slovačkoj banci za prvu godinu života u Slovačkoj. Potvrdu o tom depozitu predajete uz zahtev za vizu. Svakako, mnogo je lakša i bolja varijanta ići sa Tačkom 5.
8. Pripremite 260 evra
Za administrativnu taksu i taksu za izdavanje kartice. Ovo se plaća na licu mesta u stanici policije za strance gde predajete zahtev za vizu.
9. Zakažite termin u policiji za strance u Slovačkoj.
To možete da uradite na sledećem linku: Policija Republike Slovačke – Sistem za zakazivanje termina (izdavanje, produženje i promena viza)
Obratite pažnju da se termini zakazuju po 2 meseca unapred, kao i to da prilikom popunjavanja formulara stavite vaš Slovački broj telefona za obaveštavanje. Na kraju procesa zakazivanja, obavezno snimite PDF i/ili ga odštampajte, jer taj tako popunjen papir isto predajete prilikom zahteva za vizu. Takođe zabeležite vaš PIN koji će vam prikazati na kraju procesa, jer se sa njim prijavljujete u policijskoj stanici.
Kada odete do policije u zakazanom terminu, videćete dva aparata (ako je policija u većem mestu poput Bratislave):
- Prvi aparat je za zakazivanje, i u njega unosite PIN koji ste dobili 15 minuta pre zakazanog termina. Kada to uradite, dobićete listić sa vašim brojem, i onda samo ostaje da ispratite info table koje će vas obavestiti kada vas prozovu i na kom šalteru.
- Drugi aparat je za plaćanje. Na njemu plaćate gore pomenute takse (250 + 10 evra)
Kada dođete na red, ispratite šta se traži od vas (slikanje, otisci prstiju, itd) i nakon 20ak minuta ste završili.
Sad ostaje samo da čekate. Iako su po zakonu obavezni da vas obaveste u roku od 90 dana da li ste (ili ne – da morate da dopunite neke papire) dobili vizu, nekad to ipak zna da potraje mnogo duže, pa čak i 6 meseci. Ono što je bitno jeste da će vam prvo stići poruka na broj telefona koji ste stavili kada ste popunjavali formular (prilikom zakazivanja) – ali samo ako je Slovački broj telefona – da ste dobili vizu. Kartica stiže poštom na adresu koju ste stavili na formularu da će biti vaša adresa prebivališta u Slovačkoj nakon nedelju-dve posle SMS poruke.
U svakom slučaju, kada dobijete SMS poruku, obavestite vašeg poslodavca da ste dobili vizu i da možete da počnete da radite.
Eto, to je to.